"Naši rodiče nemají vysokou školu, ale ve studiu na vysoké škole jsme byli doma vedeni odmala," říká v reportáži pořadu 168 hodin student psychologie Roman Koky. Ten se spolu se svým bratrem Michalem, který studuje farmacii, zúčastnil setkání romských studentů středních a vysokých škol "Baruvas - rosteme". Uspořádala ho na přelomu srpna a září v Krkonoších organizace ROMEA a nedělní pořad České televize 168 hodin o akci odvysílal reportáž.

Roman má o své profesní budoucnosti jasno. V reportáži přibližuje svou motivaci, která ho přivedla právě ke studiu psychologie na Ostravské univerzitě. "Je to hlavně práce, která mi v budoucnu dodá smysl k životu, protože člověk vidí, že druhým může pomoct. Vždycky jsem uvažoval nad medicínou, ale psychologie je pro mě krásná hlavně proto, že řeší příčinu," přibližuje svou motivaci, proč si zvolil.

Díky studiu psychologie získává Michal podle vlastních slov i hlubší znalosti, pokud jde samotný fenomén rasismu: "Na rasismus mám po prvním roce studia psychologie už jiný pohled. Neberu to ani tak jako rasismus jako spíš chybu sociální percepce. Vidím, že když mě druzí poznali, pohled na Romy už je lepší, protože říkají ´Aha ty jsi už výjimka a ty se chováš jinak - proč by nemohli i jiní´."

Na vysoké škole studuje i Romanův bratr Michal. Vybral si farmacii na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. "Na gymnáziu mě nadchla chemie a na základní škole jsem navštěvoval zdravotní kroužek první pomoci. A farmacie je takové hezké propojení zdravotnictví a té chemie," vysvětluje svou cestu za vysněným oborem Michal Koky.

"Zvládnu to taky!"

Fundraiserka organizace ROMEA Monika Mihaličková, vzděláním psycholožka, upozorňuje v reportáži 168 hodin na význam informovanosti mezi mladými Romy a existence stipendijního programu. "To samozřejmě ukazuje studentům možnost, že když už toho dosáhl on, tak já bych toho mohl dosáhnout taky. Vidím, že je to reálné, že to není něco, čeho nelze dosáhnout, že to je něco, co mě se třeba netýká, ale může se mě týkat, pakliže se rozhodnu, že prostě se svým životem budu chtít udělat něco lepšího," vysvětluje Monika Mihaličková.

Na přelomu srpna a září proběhlo nedaleko krkonošské Pece pod Sněžkou setkání téměř padesáti romských studentů středních a vysokých škol z celé republiky. Jeho cílem bylo vzájemně studenty propojit, podpořit je v jejich úsilí a motivovat je k dalšímu vzdělání a osobnostnímu rozvoji. Počet romských studentů obecně stále roste, přesto se potýkají s řadou bariér.

Setkání zorganizovala obecně prospěšná společnost ROMEA v rámci programu "Baruvas" (romsky Rosteme) pod hlavičkou Romského stipendijního programu. Tematicky navázalo na předchozí pravidelná setkání, která byla věnovaná sebeprezentaci a světu médií. Mezi lektory byli například sociolog Ivan Gabal, redaktor České televize Richard Samko či policista Petr Torák oceněný Řádem britského impéria.

DARUJTE

Podpořit romské studenty nyní můžete i vy. Pakliže se organizátorům podaří získat do konce září získat 125 000 Kč, nadace Bader Philanthropies částku zdvojnásobí. Díky tomu bude možné podpořit minimálně o 10 studentů více než v loňském roce. Děkujeme, že pomáháte dalším mladým lidem ve studiu a podporujete dlouhodobé budování romské střední vrstvy v ČR tak, jako se to rozhodl udělat i Petr Torák.

Přispět můžete zde: https://www.romskastipendia.cz/darujte/