Deník N, Eva Mošpanová, 21. 10. 2018 

Nový deník - Deník N - zveřejnil článek "Vlakem z Moravy za lepší budoucností. Mladí Romové z celého Česka si přijeli pod orloj pro stipendia" o stipendijním programu pro romské studenty SŠ a VOŠ a slavnostním setkání studentů, kteří pro školní rok 2018/19 získali stipendium.


Vlakem z Moravy za lepší budoucností. Mladí Romové z celého Česka si přijeli pod orloj pro stipendia

Jsou na hranici dospělosti a před sebou mají nejspíš skvělou budoucnost. Pokud se jim k ní maličko pomůže. Šedesát talentovaných romských žáků z celého Česka si v pátek odneslo z Prahy stipendia, která jim pomůžou studovat dál.

Michael Mitraš je na nohou od pěti a od samého rána mu nitro svírá nervozita. Ještě ve vlaku uhánějícím na Prahu si v duchu opakuje, co chce říci. Formulace není nijak složitá – jednoduché poděkování organizátorům a rodině. Přesto je pro něj důležité říct všechno přesně tak, jak si to naplánoval. Osmnáctiletý student gymnázia v Přerově chce, aby všichni, kterých se to týká, věděli, že je jim opravdu vděčný.

Michael si do Prahy už podruhé jde pro stipendium od organizace Romea na podporu svého studia. Čtrnáct tisíc na rok nezní jako moc, pro Michaela je to ale velká pomoc. Jak sám říká, „nastávají situace, kdy peníze nejsou,“ a on sám se o víkendech vydává na brigády.

„Nejsem z Přerova, takže mi to umožní placení cest do školy. Jsem hejtman zastupitelstva mládeže olomouckého kraje a cestování do Olomouce taky něco stojí,“ jmenuje budoucí maturant, na co všechno kromě učebnic chce stipendium využít.

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE