Události, Richard Samko, 24. 10. 2016

Reportáž o udílení stipendií romským studentům středních a vyšších odborných škol. V reportáži promluvila koordinátorka programu Jitka Votavová a studenti spolu s rodiči. Akci pořádala organizaci ROMEA za podpory dánské nadace VELUX a zúčastnili se jí jak studenti, tak sponzoři programu a další zajímaví hosté. O hudební vystoupení se postarali bratranci Kandráčovi.

VIDEO

Přepis reportáže:

Michal KUBAL, moderátor

60 romských studentů převzalo stipendia, které jim udělila organizace Romea. Peníze pomůžou těm, jejichž studium ohrožuje špatná finanční situace rodiny. Středoškoláci dostanou 14 tisíc na rok, stipendisti z vyšších odborných škol pak 21 tisíc. Zájem byl dvojnásobný. Pro všechny ale organizace peníze nesehnala.

Jitka VOTAVOVÁ, projektová manažerka stipendijního programu Romea

Jsme sledovali vlastně příjem a výdaje těch domácností. Žadatelé nám dokládali vlastně svojí situaci. Takže to nebylo jenom o tom, že nám jednou zavolají a řeknou, že se jedná o romského studenta a tím pádem automaticky dostanou stipendium.

Michal KUBAL, moderátor

Remea už v minulosti nabízela stipendia pro vysokoškoláky. Na střední školy teď míří poprvé. Součástí přihlášek byly motivační eseje. Žáci mimo jiné psali, že studium vidí jako způsob jak se dostat z vyloučených lokalit.

Marie BALOGOVÁ, matka středoškolského stipendisty

Jelikož jsem samoživitelka, tak určitě je to těžký, otec mu sice přispívá ale není to značná částka, která pokreje všechny náklady. Jízdný, stravování ve škole, nějaký ty učebnice.