Během víkendu 5. a 6. června se uskutečnilo již třetí online BARUVAS. Studenti se zaměřili na téma profesního rozvoje, trénovali, jak úspěšně žádat o práci a jak zvládnout pracovní pohovor. Organizace ROMEA začala s online setkáváním stipendistů, kvůli problematické situaci způsobené koronavirovou pandemií a vládním opatřením.

"Online setkání samozřejmě nemůže nahradit osobní kontakt, ale je to pro nás skvělá a organizačně jednodušší varianta jak studentům předat potřebné informace a udržet s nimi kontakt. Vzhledem k tomu, že se situace s šířením koronaviru uklidňuje, chystáme ke konci letních prázdnin velké setkání BARUVAS, kde studenty potkáme osobně," řekla koordinátorka stipendijního programu Veronika Hlaváčová

V sobotu se lektoři z organizace ROMEA zaměřili na teoretickou část profesního rozvoje. Studenti se dozvěděli, jak žádat o práci, jak si připravit životopis, na co se připravit před pohovorem a čemu se vyvarovat.

Stipendisté si vyzkoušeli celý proces i v praxi. Museli odpovědět na fiktivní inzeráty a poté se připravit na pohovor. V neděli všichni účastníci absolvovali fiktivní pohovor na pozici, o kterou žádali.

"Setkání Baruvas opět nezklamalo. Tak jako vždy bylo jiné, než to předešlé, nejen kvůli tématu, ale i proto, že bylo on-line. Víkend plný informací, které určitě využiji v budoucnu, když si budu ucházet o zaměstnání. Dozvěděla jsem to spoustu nového a hodně vychytávek, jak nejlépe zapůsobit," uvedla Adéla Cinnová, jedna z účastnic víkendového setkání Baruvas.

„Byl jsem překvapen tím, jak naši stipendisté pohovory zvládli. Většina z nich už nějakou zkušenost s pohovory měla, protože většina z nich chodí na brigády. Snažíme se studenty směřovat k jejich osobnímu rozvoji. Pravidelně pořádáme letní srazy studentů s názvem BARUVAS, kde obohacujeme jejich znalosti a rozvíjíme jejich osobnost a pracujeme na sebevědomí," říká manažer Stipendijního programu ROMEA Štefan Balog.

Romský stipendijní program organizace ROMEA od roku 2016 pomohl téměř čtyřem stovkám romských studentů rozličných oborů a z celé České republiky. Ve školním roce 2021/22 chce podpořit ROMEA stipendiem dalších 90 studentů. Studenti SŠ, VOŠ i VŠ mohou žádat skrze formulář až do 4. 7. 2021.

Na začátku dubna spustila organizace ROMEA kampaň na podporu stipendijního programu s názvem "Hejtři nás nezastaví". Finance z kampaně poputují právě na podporu stipendistů na rok 2021/2022. Podpořit studenty na cestě za jejich sny můžete zde.