V Praze probíhá již třetí setkání romských studentů středních i vysokých škol, které nese název Baruvas. Setkání se zaměřuje na sebepoznání a seberealizaci. Studenti v rámci této akce navštíví mezinárodní romský festival Khamoro a také se zúčastní workshopů v sídle romské organizace ROMEA.

Studenti se první večer plavili na vyhlídkové lodi, kde pro ně byl připraven program, v rámci kterého měli možnost se blíže seznámit a poznat. „Během večera měli studenti příležitost setkat se s významnými romskými osobnostmi, jako jsou talentovaný pianista Robert Ferenc či módní návrhář Pavel Berky,“ uvedla pro server Romea.cz koordinátorka stipendijního programu Jitka Votavová.

Podpořit romské studenty SŠ, VOŠ a VŠ můžete na www.romskastipendia.cz/darujte.

Berky studentům přiblížil svou dosavadní tvorbu a směr, kterým se chce v rámci své kariéry dále ubírat.

„Myslím, že je to skvělý projekt na podporu studentů. Sám jsem byl jeho součástí v minulosti, hodně se to od té doby posunulo. Studentů je více, což je super,“ řekl pro server Romea.cz Pavel Berky. „Navíc to podpoří dobrou věc a motivuje romské studenty na středních školách, můžou to zkusit a mít podporu i z jiné strany. A nemusí se toho bát,“ dodal Berky.

Setkání se účastní téměř dvacítka studentů z celé České republiky. „Myslím, že je fajn, když se takhle setkáme v nějakých skupinách a máme zadanou práci, to nám dává víc, protože se učíme spolupracovat,“ řekl Jan Kanaloš, jeden ze studentů.

V pátek dopoledne se pak studenti setkali se zástupci sponzorů a dalších podporovatelů. "Vzdělané děti jsou jediná cesta, jak můžeme zlepšit budoucnost naší komunity. Ukazuje se, že Romové, kteří dostali příležitost a vystudovali školu, umí být v profesním životě úspěšní. Podpora vzdělávání menšin na vládní úrovni nesmí přestat, je to jedna z mála pomocí, která přináší výsledky,“ uvedl po setkání náměstek ministra pro lidská práva David Beňák, který se setkání také zúčastnil.

Koncept setkávání romských studentů Baruvas (z romštiny "rosteme", pozn. autora) vznikl v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty, který realizuje organizace ROMEA. Účastníky jsou studenti ve věku od 16 do 26 let, kteří studují gymnázia, střední odborné školy ale také vysoké školy se zaměřením na právo, veřejnou správu, ekonomii či pedagogiku.